132 години от създаването на текста на Българския всеучилищен химн
С непринудена гордост и съпричастност ПГЕЕ „Ап. Арнаудов“ – Русе се включи в инициативите, посветени на Стоян Михайловски и Деня на българския всеучилищен химн.
На 15.04.2024г. ученици от гимназията рецитираха „Върви, народе възродени!“ и взеха участие в състезание за най-красиво изписване на химна.
На 16.04.2024г. в зала „Канев център“ представители на училището се включиха в организирания празничен концерт, посветен на Стоян Михайловски с танц „Игри от Граовско“.
През 2024г. се навършват 132 години от създаването на текста на Българския всеучилищен химн.
Това се случва в нашия прекрасен град Русе на 15 април 1892 г. Стоян Михайловски, тогава учител по френски език в Русенската мъжка гимназия, написва стихотворението „Кирил и Методий“. Текстът е публикуван за първи път в списание „Мисъл“. Оригиналното заглавие е „Кирил и Методий“ с подзаглавие „Проект за български всеучилищен химн“. Под текста авторът е подписан като Ст. Михайловский, „Русее, 1892 Априлий 15“.
Създаването на стихотворението за Кирил и Методий става спонтанно една нощ, а на сутринта Стоян Михайловски дава текста на своя колега по музика Атанас Паунов, с молба да създаде подходяща музика, да го разучи с учениците и те пееки, да манифестират на празника на учащата младеж. Музиката обаче не отговаря по дух и израз на съдържанието и химна остава само стихотворение. Това продължава до 1901 г., когато Панайот Пипков, учител по музика в град Ловеч, написва на един дъх красивата музика, която напълно подхожда на творбата на Михайловски. И така до днес, когато всеки българин познава това произведение и се гордее с него.