Нова учебна 2024/2025 година в обновена училищна сграда

Има дни, които колкото и да се повтарят през годините, само веднъж остават паметни и винаги вълнуващи. Такъв ще остане 16 септември 2024 г. за учителите, учениците и родителите от Професионалната гимназия по електротехника и електроника „Апостол Арнаудов“, защото в есенното понеделнишко утро не само беше тържествено белязано началото на новата 2024/2025 учебна година, но и се отвориха вратите на обновената училищна сграда след едногодишния й ремонт по ОП „Региони в растеж“.

Гости на тържеството бяха: Негово Преосвещенство Главиницкия епископ Макарий – викарий на Русенския митрополит Наум; г-жа Таня Михайлова – заместник-министър на образованието и науката, д-р Росица Георгиева – Началник на Регионално управление на образованието – Русе, г-н Енчо Енчев – Зам.-кмет на Община Русе, доц. Йордан Калмуков – заместник-декан факултет “Електротехника, електроника и автоматика” към Русенския университет „Ангел Кънчев“, доц. Орлин Петров – ръководител катедра – Отдел за  развитие на академичния състав, Отец Светослав Георгиев от Православен храм „Св. Архангел Михаил“, г-н Светлин Радков – Управител на МЕДИЯ ИНТЕР ГРУП ЕООД – София; инж. Зорница Ранева – Дружество „Интерстрой“ и РСБ ООД, инж. Златозар Драганов – бивш директор на ПГЕЕ “Апостол Арнаудов” от 1991 г. до 2006 г., инж. Надежда Русева – бивш директор на ПГЕЕ “Апостол Арнаудов” от 2017 г. до 2022 г., г-жа Нина Димитрова – директор на ПГМТ “Юрий Гагарин” – Русе, родители и медии.

След изпълнението на ритуалите по внасяне на училищното знаме и издигането на Националния флаг на РБългария, водещите на тържеството Анна Костадинова – учител по български език, Диян Дончев от ХІ клас и Емре Джелайдинов от Х клас припомниха дните от изминалата учебна година и нетърпеливото очакване за завръщане в учебните зали, работилници и лаборатории, както и въпреки трудностите в чуждата учебна сграда учениците и учителите от гимназията са създавали нови приятелства и постигали нови успехи.

В своето поздравително слово г-жа Стефка Мънгова – Директор на ПГЕЕ „Апостол Арнаудов“ подчерта, че продължителният ремонт приключва в знаков момент за училищната история, защото през 2024 година се  навършват 50 години от откриването на училищната сграда. Ремонтните дейности и осъвременяването на учебните пространства по ОП „Региони в растеж“ са на обща стойност 2 016 000 лв. Направена е топлоизолация на фасадата, нова абонатна станция и пълна подмяна на отоплителната инсталация, подмяна на осветителни тела и осветителни крушки с енергоспестяващи, сменени са всички врати на помещенията,  изградени са пожароизвестителна инсталация с гласово оповестяване и достъпна архитерктурна среда, включваща асансьор с 4 спирки,  подемна платформа на централния вход, рампа и нови санитарни помещения за ученици със СОП, облагородени са дворните пространства, изградена е нова спортна площадка.

Със средства от инвестиционната програма на МОН е изциклен паркетът във всички класни стаи. Със собствени средства и от дарения и спонсори е асфалтиран дворът на училището, построена е нова ограда, на покрива са монтирани 24 слънчеви  батерии, за учебните зали са закупени интерактивни дисплеи, смарт телевизори, климатици, щори, нови маси и столове, информационен киоск. Предстои изграждане на СТЕМ-център по Националния план за развитие и устойчивост на стойност 300 хил. лв и 6 високооборудвани класни стаи за 60 хил. лв.

В заключение г-жа Мънгова пожела на всички успешна учебна година в новата училищна среда, изпълнена с нови приятелства, успехи и надежди, като в днешния ден се изпълнява дългогодишната мечта за завръщане в обновеното училище.

Негово Преосвещенство Главиницкия епископ Макарий – викарий на Русенския митрополит Наум в съслужение с Отец Светослав Георгиев от Православен храм „Св. Архангел Михаил“ отслужиха тържествен водосвет за здраве, благополучие и дългогодишно благоденствие в обновената сграда и за много учебни и творчески спехи през учебната 2024/2025 година.

В своето слово д-р Росица Георгиева – началник на РУО-Русе изтъкна положения организационен труд от училищното ръководство, учителите и учениците на гимназията за да стане  днешното откриване на обновената сграда факт. Специален поздрав беше отправен към всички членове на училищната общност за търпението и справянето с всички предизвикателства по време на ремонта под ръководството на г-жа Стефка Мънгова, която след наскоро спечелен конкурс, вече е пълноправен директор на училището. Към учениците и родителите отправи пожелания за здрава и успешна година, „защото за да бъдеш учител се раждаш, но ученик ще бъдеш цял живот“ и „на добър час с много нови успехи“.

От името на Община Русе учениците, учениците и родителите бяха поздравени от г-н Енчо Енчев зам.-кмет на Община Русе, който връчи на директора – г-жа Мънгова поздравителен адрес от кмета на града – г-н Пенчо Милков.

Бившият директор инж. Златозар Драганов отправи своето послание за здраве, упоритост и благополучие, като учениците да не забравят, че са част от едно училище с традиции и висок образователен авторитет в Русе.

Специален музикален поздрав беше отправен от Ема Велчева от Детска вокална група “Слънце” при Общински детски център – Русе с ръководител Наталия Константинова . Тя изпълни песента “Българийо, обичам те”, а след нея с огромен интерес присъстващите проследиха танците на представителите от Клуб по спортни танци “Настроение” с ръководители семейство Елена и Иван Деспотови.

За пръв път в училищната история се изпълни ритуал по предаване факела на знанието от Георги Георгиев – ученик с най-високия отличен успех сред дванадесетокласниците на Иво Ивелинов Христов, ученик от 8 д клас, приет в гимназията с най-висок бал.

Новоприетите ученици в VІІІ клас, водени от класните си ръководители: инж. Борислава Чакърова, Катерина Кутова, Константин Бунжев и инж. Деяна Димитрова, под звуците на училищния звънец бяха посрещнати с хляб и сол и бяха въведени в обновената училищна сграда.

Гостите на тържеството разгледаха с нескрит интерес обновените учебни зали, работилници, лаборатории, изградения училищен музей и вписаха своите впечатления в Книгата за гости на училището.

Спешни номера

112

Спешни повиквания при заплаха за живот или имущество

116111

Национална телефонна линия за деца

УВАЖАЕМИ РОДИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ,

Ръководството на ПГЕЕ „Апостол Арнаудов“ – гр. Русе, Ви уведомява за реда и условията за организиране на обучение от разстояние в електронна среда (ОРЕС) по здравословни причини или по желание на ученик или родител по чл. 12, ал. 2 от ЗПУО

Обучение в дневна форма в електронна среда от разстояние по здравословни причини

  1. Заявление за обучение в дневна форма от разстояние в електронна среда по здравословни причини се подава до директора на училището, в което се обучава ученикът.
  2. Към заявлението се прилага медицински документ, който удостоверява здравословните причини, и декларация за осигурени условия за провеждането на обучението.
  3. В срок от един работен ден директорът на училището се произнася по случая и информира родителя за възможността училището да осигури ОРЕС.

Обучение в дневна форма от разстояние в електронна среда по желание на ученика/родителя

  1. Заявление за обучение в дневна форма в електронна среда от разстояние по желание се подава до директора на училището, в което се обучава ученикът.
  2. Към заявлението се прилага декларация за осигурени условия за провеждането на обучението.
  3. Директорът на училището изпраща заявлението и декларацията, заедно с информацията за успеха, отсъствията и ангажираността на ученика в предходната учебна година и становище за възможността училището да организира за съответния ученик обучение в дневна форма в електронна среда от разстояние.
  4. Информация за успеха, отсъствията и ангажираността не се прилага за ученици, които постъпват в 1. клас. Информация за учениците, които постъпват за първи път в съответното училище, се изисква от РУО по служебен път от директора на училището, в което се е обучавал ученикът.
  5. Началникът на РУО взема решение за осъществяването на ОРЕС в срок до 3 работни дни. В същия срок се уведомява ученикът или родителят за възможностите за такова обучение.
  6. ОЕСР следва да започне до 5 работни дни от подаване на заявлението.

На учениците, подали заявление и одобрени за ОРЕС, до започване на ефективно обучение не се поставят отсъствия, а училищата, в които са записани, им осигуряват обща подкрепа в електронна среда от разстояние по съответните учебни предмети.

Заявление от родителя и Декларация за осигурени условия за провеждането на обучение в електронна среда от разстояние може да изтеглите: 

Skip to content