Патрон на ПГЕЕ - Русе

Патрон на гимназията

Апостол Арнаудов е роден в град Русе на 23.09.1905 година. Завършва средното си образование в полукласическия отдел на Русенската мъжка гимназия. Учението си прекъсва от 1922 до 1942 година. През този период той работи като шлосер в тогавашната фабрика “Нафта”, откъдето е уволнен след организирането на стачка. След това работи във фабрика “Мюлхаупт” и в Креватната фабрика на М. Йорданов.

През учебната 1928-1929 година постъпва студент в Софийския университет – юридически факултет. Отново финансови затруднения го принуждават да започне работа в Захарната фабрика в град Русе. На следващата година Апостол Арнаудов се установява в София и се записва в дипломатическо-консулския отдел на Свободния университет, като продължава образованието си едновременно и в юридическия факултет.

След завършване на висшето си образование Апостол Арнаудов се връща в родния си град, където е назначен за съдебен кандидат в Русенския окръжен съд без заплата. От 1 декември 1936 година започва работа като подначалник на занаятчийския отдел на Русенската търговско-индустриална камара. След 1944 година е назначен от бюрото на Камарата за заместник-главен секретар. През 1946-1947 година Апостол Арнаудов е редактор на камарното списание “Икономически преглед”. От 7 март 1948г. до 1 септември 1964г. е директор на фабричнозаводското училище в гр. Русе.

През 1964 година е назначен за директор на наскоро създадения Техникум по електротехника. За кратко време Арнаудов формира колектив от квалифицирани инженери, обзаведени са електроизмервателна и електромашинна лаборатории, кабинети по физика, химия, слаби и силни токове. В продължение на десет години той е директор и учител в техникума.

Безспорен успех е новата сграда, която получава училището благодарение на своя директор през 1974 година. Това е време, в което Апостол Арнаудов освен с всичко друго, се занимава и с педагогически проблеми, но акцентът на неговата дейност е професионалното образование в България. В съавторство с к.п.н. Петко Бояджиев издава уникална по своята същност книга “История на професионалното образование в Русе”. През 1967 година Апостол Арнаудов получава званието “Заслужил учител”, а по-късно и званието “Народен учител”. Когато през 1974 година е пенсиониран, за него е учредена длъжността “Почетен директор на Техникума по електротехника”.

Житейският си път Апостол Арнаудов завършва на 7 юли 1985 година. Тогава приятели, колеги, ученици се разделят с една личност, отдала сърцето и цялата си същност на една велика професия – учителската, а живота си на любимия Русе.

На своето заседание на 25 март 2005 година, Общинският съвет удостои с наградата „Почетен гражданин на град Русе”- посмъртно именития русенски педагог Апостол Арнаудов за неговия изключителен принос към образователното дело в нашия град и по повод 100 години от рождението му.

Спешни номера

112

Спешни повиквания при заплаха за живот или имущество

116111

Национална телефонна линия за деца

УВАЖАЕМИ РОДИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ,

Ръководството на ПГЕЕ „Апостол Арнаудов“ – гр. Русе, Ви уведомява за реда и условията за организиране на обучение от разстояние в електронна среда (ОРЕС) по здравословни причини или по желание на ученик или родител по чл. 12, ал. 2 от ЗПУО

Обучение в дневна форма в електронна среда от разстояние по здравословни причини

  1. Заявление за обучение в дневна форма от разстояние в електронна среда по здравословни причини се подава до директора на училището, в което се обучава ученикът.
  2. Към заявлението се прилага медицински документ, който удостоверява здравословните причини, и декларация за осигурени условия за провеждането на обучението.
  3. В срок от един работен ден директорът на училището се произнася по случая и информира родителя за възможността училището да осигури ОРЕС.

Обучение в дневна форма от разстояние в електронна среда по желание на ученика/родителя

  1. Заявление за обучение в дневна форма в електронна среда от разстояние по желание се подава до директора на училището, в което се обучава ученикът.
  2. Към заявлението се прилага декларация за осигурени условия за провеждането на обучението.
  3. Директорът на училището изпраща заявлението и декларацията, заедно с информацията за успеха, отсъствията и ангажираността на ученика в предходната учебна година и становище за възможността училището да организира за съответния ученик обучение в дневна форма в електронна среда от разстояние.
  4. Информация за успеха, отсъствията и ангажираността не се прилага за ученици, които постъпват в 1. клас. Информация за учениците, които постъпват за първи път в съответното училище, се изисква от РУО по служебен път от директора на училището, в което се е обучавал ученикът.
  5. Началникът на РУО взема решение за осъществяването на ОРЕС в срок до 3 работни дни. В същия срок се уведомява ученикът или родителят за възможностите за такова обучение.
  6. ОЕСР следва да започне до 5 работни дни от подаване на заявлението.

На учениците, подали заявление и одобрени за ОРЕС, до започване на ефективно обучение не се поставят отсъствия, а училищата, в които са записани, им осигуряват обща подкрепа в електронна среда от разстояние по съответните учебни предмети.

Заявление от родителя и Декларация за осигурени условия за провеждането на обучение в електронна среда от разстояние може да изтеглите: 

Skip to content