Клуб "Земята - наш дом"
Клуб „Земята – наш дом“ надгражда знанията, свързани с устойчивото развитие и със здравословния начин на живот – оценяване на проблеми, свързани с въздействието на човешката дейност върху здравето ни и върху околната среда. Стимулира се формирането на екологична култура на учениците чрез разширяване на знанията за природните ресурси, процесите и явленията, водещи към замърсяване на околната среда. Чрез дискусии и брейнсторминг участниците в клуба генерират идеи и извършват дейности от областта на приложната екология.
Ръководител на клуба е Борислава Чакърова – учител по биология и химия и опазване на околната среда.
През учебната 2023/2024 година училищните еколози:
– Извършиха дейности, подкрепящи кампанията „Капачки за бъдеще“ . Организаторите на кампанията „Капачки за бъдеще“ си поставят две основни цели: да събират пластмасови капачки, които се предават за рециклиране. С получените пари се закупуват кувьози и друга необходима техника за неонатологичните отделения в цялата страна, основно в по-малките градове. Така те се грижат едновременно за околната среда и за недоносените бебета на България. Едновременно с това, използвайки част от събраните количества, учениците от клуба решиха да вдъхнат втори живот на част от капачките, като ги превърнаха в красиви български шевици
– Включиха се в конкурса-предизвикателство „ Устойчива мода за по – добро бъдеще“
– Ученици от ПГЕЕ“ Апостол Арнаудов“ гр. Русе участваха със своя проектна идея за създаване на нов бранд, с цел подкрепа на устойчивата мода. За целта, те преминаха и курс на тема „Мода и кръгова икономика“. Инициативата е част от дейностите по проект „Младежи в кръговата икономика“.Проектът Girls Go Circular цели да предостави на най-малко 50 000 момичета на възраст 14-18 год. с цифрови и предприемачески умения до 2027 г. чрез програма за онлайн обучение по кръгова икономика. Проектът се осъществява в подкрепа на Действие 13 — Насърчаване участието на жените в НТИМ от План за действие в областта на цифровото образование на Европейската комисия.
– Проведоха дебати по тематичните направления на заниманията по интереси
– За втора поредна година клуба гостуваха на д-р инж. Красимир Марков от Транспортният факултет към РУ“ Ангел Кънчев“, където той изнесе лекция на тема „Екологията в транспорта“, след което се проведе дебат по темата. Учениците имаха възможност да видят и самите двигатели и инструментите за измерване на различните видове замърсители и да обсъдят методите за ограничаването им. Запознаха се с работата на хибридните автомобили, преход към едно по–устойчиво бъдеще.
– Посетиха Екомузей с аквариум – Русе. Там е представено съжителството на човека с природата, многообразието на животински видове и защитените територии по поречието на река Дунав. Музеят вплита в своя разказ традиционния поминък на местните общности и отношението им към заобикалящата ги природа.
– Отбелязаха 22 април – Ден на Земята, като клубът създаде информационни табла и проведе дискусии за важността на опазването на ресурсите на нашата планета, защото тя е нашият единствен дом. Чрез тези инициативи се насърчиха съзнателнота отношение към околната среда и устойчивия начин на живот.
– Взеха участие в Националният ученически конкурс „Посланици на здравето“ се провежда в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора и има за цел превенция на поведенческите и рискови фактори, свързани с нездравословното хранене, ниската физическа активност, употребата на алкохол и тютюнопушенето. Клуб „Земята – наш дом“ се включи активно и към момента е класиран в първата фаза на конкурса.
През учебната 2022/2023 година учениците от клуба:
– запознаваха се с видоведете замърсители, получени в резултат от производствената дейност;
– проучиха методите за пречистване на водите;
– видяха екологичните производства на биодизел и строителни материали;
– обсъдиха приложението на стъклото;
– дискутираха проблемите на екологията в транспорта;
– изследваха алтернативните източници на енергия.